Sanpa Gıda

TARLADAN SOFRANIZA...Patatesin Öyküsü

SANPA UĞUR GIDA DAĞITIM PAZARLAMA LTD. ŞTİ. , dondurulmuş parmak patates (french fries) üretiminde, en kaliteli, kızartmalık özel patatesleri hammadde olarak kullanır. Bu amaçla seçmiş olduğu variyeteler, anaç tohumluk olarak temin edilerek sertifikalı tohumlar elde edilir. Çiftçilerle sözleşmeler yapıldıktan sonra, ekim gerçekleşir.

Toprak analizlerinden başlanarak, sulama, gübre ve ilaçlama da dahil olmak üzere, her aşamada, tarım denetim altındadır. Özel hasat makinalarıyla mahsul toplanır, tarladan fabrikaya taşınır, havalandırmalı, ısı ve nem kontrollü özel depolarda muhafaza edilir.

Üretim için, gerek direkt olarak tarladan, gerekse depolardan işletmeye alınan patatesler yıkanarak topraklarından arındırılır. Basınç altında kızgın buharla kabukları soyulur, bıçaklardan geçerek doğranır, usulüne uygun haşlanır, kurutulur, çok kısa süreli ön kızartma yapılır, ön soğutma, eksi 45 derecede şoklama (IQF-intensif hızlı dondurma), tartım, paketleme, eksi 18 derecede soğuk odalara alınması ve depolarda muhafaza edilmesi sağlanır.

Tüm bu kademeler otomatik makinalarla gerçekleştirilir.

Fabrika depolarından soğutuculu araçlarla bölge depolarına, oradan da daha küçük tonajlı soğutuculu araçlarla son nokta olarak bilinen market dolaplarına yada otel, lokanta, .. gibi iş yerlerindeki soğutuculara ulaşır. Tüm bu aşamalarda soğuk zincir korunmaktadır.SANPA UĞUR GIDA PAZARLAMA LTD. ŞTİ. | All rights reserved